Roman o bitci kod Sigeta i susret učenika šestih razreda s književnikom Tihomirom Horvatom

Autor: Mario Keča, 30. 10. 2017.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige učenici šestih razreda su u pratnji profesora povijesti posjetili Dječju knjižnicu Medveščak gdje su se susreli s književnikom Tihomirom Horvatom.

Naime, književnik Tihomir Horvat  napisao je roman za mlade „Mali ratnik“ koji je pobijedio na natječaju Društva hrvatskih književnika  s temom Sigetske bitke i Nikole Šubića Zrinskog.

Učenici su saznali puno raznih zanimljivosti o tome kako se književnik Tihomir Horvat pripremao za pisanje romana i što je sve bilo važno istražiti kako bi povijesne činjenice uklopio u literarni svijet.

Kad je riječ o događajima vezanim za Sigetsku bitku roman  se oslanja na povijesne podatke potkrijepljene planom Sigeta iz 1566. godine, zapise komornika Nikole Šubića Zrinskog Franje Črnka koji je preživio bitku i mnoštvo zanimljivih detalja iz života branitelja u opkoljenom gradu. Uz dramatične trenutke Sigetske bitke, roman donosi i više drugih, suvremenih paralelnih radnji koje rasvjetljavaju važne trenutke u životu nekolicine mladih ljudi, a sve to pokazalo se vrlo poticajnim za učenje povijesti kao i za  čitanje romana.