Slušajte dijete

Autor: Biljana Šalić, 22. 1. 2015.

Naša škola uspostavila je suradnju s Udruženjem  Djeca prva s ciljem edukacije nastavnika i roditelja, u okviru planiranih aktivnosti Školskog preventivnog programa.

Udruga Djeca prva osmišljava i provodi psihosocijalne i edukativne programe/projekte koji se temelje na potrebama djece, a koji osim djece, aktivno uključuju roditelje i djelatnike iz odgojno-obrazovnog sustava i sustava socijalne skrbi.

Predavanja u našoj školi održala je mr. sc. psihologije Živana Miharija. Zainteresirani roditelji imali su priliku čuti korisne savjete na temu „Pravo na identitet, rad na slici o sebi“:

„Važno je da dijete razvije dobru sliku o sebi, samopouzdanje  i samosvijest.“

„Slušajte dijete.“

„Pomognite djetetu da upozna sebe.“

„Pohvalite ga.“

„Recite mu da ga volite.“

„Dajte mu priliku da češće pokazuje svoje pozitivne osobine.“

„Učite dijete optimizmu.“

„Naučite dijete da se uspoređuje samo sa sobom.“

„Naučite dijete da se suoči s neuspjehom.“

Na kraju predavanja roditelji su imali priliku postavljati i pojedinačna pitanja u vezi s konkretnim primjerima.

Nastavnici su sudjelovali na dvjema zanimljivim radionicama koje je, također, održala mr.sc. Živana Miharija. Teme su bile:  „Razvoj empatije i brige za druge“ i „Nenasilno rješavanje sukoba.“

Brojni primjeri iz prakse i savjeti nastavnicima će biti od velike koristi u radu s učenicima.

Zahvaljujemo Udruženju Djeca prva na suradnji u ime roditelja i nastavnika naše škole.