Tajne svemira

Autor: Biljana Šalić, 17. 7. 2015.

Učenici 4.b razreda zadnji su  dan nastave posjetili izložbu    European Space Expo u  Zagrebu, postavljenu na Trgu  bana J.Jelačića.

Europska komisija osmislila je  projekt European Space Expo  kao jedinstvenu putujuću  izložbu čiji je cilj  predstavljanje europskog svemirskog programa građanima Europske unije. Tako je izložba već bila u Rimu, Madridu, Londonu, Pragu, Ljubljani, Rigi i Ateni te ju je dosad vidjelo više od 700 000 posjetitelja.

Izložba na interaktivan i zabavan način predstavlja ključne informacije o europskim svemirskim programima – od satelitske navigacije (Galileo i EGNOS) do promatranja Zemlje (Copernicus). Cilj izložbe jest građanima pokazati kakvu korist za svakodnevan život nudi europska svemirska politika, programi i svemirske tehnologije, ali i objasniti njihovu važnost za europsko gospodarsko i otvaranje radnih mjesta.

Neki od najzanimljivijih izložaka na izložbi European Space Expo obuhvaćaju OmniGlobe, interaktivnu 3D prezentaciju Zemljine atmosfere, te impresivne modele satelita Galileo i Copernicus.

Učenici su s velikim interesom pratili izlaganje voditeljice, postavljali pitanja i istraživali detalje na interaktivnim zaslonima.Na kraju su dobili prigodne poklone.

Učiteljica Helga Mihaljević Jurić