Najljepši školski vrtovi

Autor: Biljana Šalić, 25. 11. 2015.

U okviru projekta 'Najljepši školski vrtovi u Republici Hrvatskoj'  20. 11. 2015. dodijeljene su nagrade i priznanja najljepšim školskim vrtovima u Republici Hrvatskoj.

Članovi povjerenstva od proljeća do jeseni obišli su 130 škola koje su ušle u uži izbor, a među njima je bila i naša škola.

Uz još šest škola, našoj školi povjerenstvo je dodijelilo Priznanje za izuzetno lijepo uređenje školskog okoliša i poučne staze te ga uručilo Anici Banović i Helgi Mihaljević Jurić, voditeljicama projekta „Poučna staza i popis biljnog fonda u okolišu škole“.

Ovaj ekološko-obrazovni projekt Hrvatske radiotelevizije te Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta nastao je 1994. na poticaj emisije Hrvatskog radija 'Slušaj kako zemlja diše' urednice Lidije Komes. Projekt je dobio 2005. godine nagradu Europskog saveza novinara za jedinstveni ekološko-obrazovni pristup mladima.

Djeca i vrtovi mogu rasti zajedno. Dijete koje posije sjeme ili posadi biljku i gleda je kako raste neće nikada iščupati ili pogaziti cvijet. Djevojčica ili dječak koji odrastaju u ljepoti okoliša koji sami stvaraju i čuvaju - čuvat će ga i kad odrastu, rekla je Lidija Komes. Dodala je i kako su ovim projektom željeli potaknuti škole diljem Hrvatske da njeguju školske vrtove te da čuvaju u njima ljepotu svoje prirode .

Helga Mihaljević Jurić i Anica Banović