Obitelj je veće zlato od zlata

Autor: Biljana Šalić, 9. 12. 2015.

Učenici 1. a i 1. b razreda 1. prosinca u Gradskom kazalištu Trešnja gledali su predstavu „Pravo zlato“.

Riječ je o obiteljskoj blagdanskoj bajci o jednom, ne baš dobrom vilenjaku, koji se upleće u ljudske živote i svojim čarolijama pravi zavrzlame. On misli da ljudi vole zlato više nego išta na svijetu, ali ne zna da neke stvari nisu na prodaju. To „zlato“ nije svjetlucavi metal koji stavimo u trezor i mislimo da smo „bogati“. Zlato koje zasvijetli na kraju predstave, ljubav je u najvrjednijem trezoru - trezoru srca.

Predstava se djeci svidjela. Na satu hrvatskoga jezika iznosili su svoje dojmove i ilustrirali bajku. Učenici su prepoznali poruke o ljubavi, hrabrosti, požrtvovnosti, dobroti i još mnoge vrline koje podsjete čovjeka da stvari koristimo, a ljude volimo.

Evo što su učenici rekli o predstavi:

Bruno: „Svidjelo mi se kada je mali vilenjačić rekao da kraljica nikada neće otkriti njegovo ime.“

Daniel: „Svidjelo mi se kada je patuljak proizvodio zlato. Najvažnija je obitelj, a ne zlato jer zlato možeš izgubiti, a obitelj je zauvijek.“

Frane: „Meni je bilo najljepše kada se patuljak onesvijestio i onda su mu se vidjele i ruke i noge. Pa kako se zapravo produžio? Meni je važnija obitelj od vreće zlata jer s obitelji nisi usamljen.“

Lovro: „Bilo mi je smiješno kada sam čuo da se patuljak zove Cvilidreta.“

Ante: „Obitelj je veće zlato od zlata. Zapravo, obitelj je pravo zlato.“

Ljilja Mamuza, Helga Jurić Mihaljević