Paraolimpijski školski dan

Autor: Biljana Šalić, 23. 2. 2016.

U našoj je školi  17. veljače održan Paraolimpijski školski dan. Riječ je o međunarodnom projektu u koji se uključio i Hrvatski paraolimpijski odbor, čiji je cilj promovirati paraolimpijske sportove među učenicima te uključiti što veći broj djece s invaliditetom u sportske aktivnosti.

Program je bio osmišljen kroz nekoliko radionica. Na prvoj radionici učenici su kroz predavanja sportaša paraolimpijaca saznali osnovne informacije o paraolimpizmu, o odricanjima koje sport traži, usponima i padovima, uspjesima, suzama i smijehu koje doživljavaju svi sportaši, posebno paraolimpijci. Prikazano je nekoliko zanimljivih filmskih isječaka s paraolimpijskih igara.

Drugu radionicu vodila je gospođa Ana Sršen, prva vrhunska sportašica s invaliditetom u Hrvatskoj i osvajačica brojnih medalja s mnogih međunarodnih plivačkih natjecanja. Najveće je uspjehe postizala na svjetskim i europskim plivačkim prvenstvima, a od 1998. do 2005. gospođa Ana Sršen na raznim je natjecanjima šest puta rušila svjetske i tri puta europske rekorde. Svojim zanimljivim izlaganjem gospođa Sršen izazvala je veliko zanimanje učenika i potaknula ih na postavljanje brojnih pitanja.

Zanimljivo je bilo i na trećoj radionici koja je uključila učenike u fizičke aktivnosti kroz koje su mogli sami isprobati kako je kretati se u kolicima ili svladavati prepreke povezanih očiju. Zapravo, tek u tom trenutku mogli su shvatiti kolika je snaga volje potrebna za bavljenje paraolimpijskim sportom.

Kroz ovaj poučan i zanimljiv dan postignut je prvi korak u kreiranju svijesti i upoznavanju učenika sa svijetom paraolimpizma i inspirativnim sportašima čiji je svaki izlazak na borilište pobjeda – pobjeda nad samim sobom i pobjeda nad društvenom stigmom.