Svjetlost kroz pokuse

Autor: Biljana Šalić, 9. 3. 2016.

U četvrtak, 25. veljače 2016. godine u našoj školi ugostili smo studente Prirodoslovno- matematičkog fakulteta i Nastavne sekcije Hrvatskog kemijskog društva. Mladi kemičari održali su edukativno predavanje i izveli niz zanimljivih pokusa na temu svjetlosti.

Neki od  izvedenih pokusa su: Katalitička oksidacija amonijaka, Oksidacija luminola, Zračenje crnog tijela - gorenje metalnih prahova Triboluminescencija. Cilj je ovog pokusa upoznati učenike s različitim procesima koji mogu proizvoditi svjetlost, poput kidanja kristala.

Pokusom Svjetlost kao nusprodukt gorenja učenici su upoznati s pojmom svjetlosti kao jednog od produkata oslobađanja velike količine energije u kratkom vremenu. Osim atraktivnog pokusa Lavež psa, svakako je interesantan bio i pokus Utjecaj alkalijskih i zemnoalkalijskih metala na boju plamena kojim su učenici upoznali pojam elektronskih prijelaza, te kako u plamenu pobuđene kemijske vrste odašilju svjetlost određene valne duljine. Pokuse su pratili i u njima uživali učenici sedmih i osmih razreda.

Anica Banović