Radionica tradicionalne glazbe i glazbala

Autor: Biljana Šalić, 19. 4. 2016.

Dana 10. veljače 2016. učenici 5.a i 5.b razreda u pratnji razrednica Irene Garaj Pavlić i  Sandre Nasić  sudjelovali su na trosatnoj radionici u Etnografskom muzeju u Zagrebu gdje su se upoznali s tradicionalnim instrumentima i  njihovoj povijesnoj važnosti u kreiranju, ne samo nacionalnog identiteta nego i u povezivanju kultura kroz tradicionalnu glazbu. Radionica je nastala pod pokroviteljstvom EUropean Traditions in cultural hERitage and Performances (EU.T.ER.PE), a vodili su je viša kustosica Etnografskog muzeja u Zagrebu mr. Željka Petrović Osmak, Nebojša Sijačić, član glazbene družine Cinkuši, te Marko First, iskusni multiinstrumentalist na tradicionalnim instrumentima. Učenici 5.a i 5. b razreda aktivno su sudjelovali u radionici, slušali zanimljivosti o tradicionalnim instrumentima te na njima i svirali. U ugodnoj atmosferi muzeja tri i pola sata prošlo je kao u šali, a vesela družina petih razreda zadovoljno je odgovarala na pitanja i pokušala zamisliti kako se sviralo, družilo i zabavljalo po cijeloj Hrvatskoj. Evo i nekoliko slika zadovoljnih i razigranih petaša!

Irena Garaj Pavlić