Klik na kulturni krajolik

Autor: Biljana Šalić, 13. 7. 2016.

Učenici 1. a i 1. b razreda OŠ K.Š.Gjalskoga sudjelovali su u 21.edukativnoj muzejskoj akciji „Mjesec muzeja“  u razdoblju od 18.4 do 18.5. koja se provodi u 71 muzeju u 37 hrvatskih gradova.

Svake godine muzejske sudionike povezuje jedna tema koju svaki muzej predstavlja na svoj način. Ove je godine naziv teme bio „Klik na kulturni krajolik“.

Tako su vrijedni prvašići posjetili Arheološki muzej, Galeriju Klovićevi dvori (izložbu slikara M.C.Crnčića ), Gliptoteku HAZU-a (izložbu kipara Vanje Radauša), Hrvatski prirodoslovni muzej, Muzej Mimaru, Hrvatski školski muzej, Muzej za umjetnost i obrt, Umjetnički paviljon ( izložbu „Mediteran Ive Dulčića ), Atelje Ivana Meštrovića, Muzej Grada Zagreba, Tehnički muzej Nikole Tesle ( interaktivnu izložbu Abeceda novca i radionicu zidanja suhozida ), te Memorijalni centar Dražena Petrovića.

Obilazeći muzeje grada Zagreba, istovremeno smo se uključili i u školski projekt ZAGREB, TAK IMAM TE RAD. Marljivo smo prikupljali pečate u muzejima koji su nam omogućili sudjelovanje u nagradnoj igri.

Evo nekoliko njihovih dojmova:

„Vidio sam kuću u kojoj je živio kipar Ivan Meštrović. Saznao sam da je imao četvero djece, a ja sam bio u njihovoj sobi i začudio se malim drvenim vratima. Divio sam se njegovim skulpturama.“

„U Gliptoteci je Zdenac života bio od gipsa i nije pravi, a ispred Hrvatskog narodnog kazališta je od bronce i taj je pravi. Tamo smo proslavili Evin sedmi rođendan.“

„Uplašio sam se kipova „čudovišta“ kipara Vanje Radauša. Saznao sam da su to nadrealne skulpture, a one druge realne.“

„Vidio sam mali Gradec i Kaptol od gipsa, staru katedralu na slici i prave apostole, zagrebačku zastavu i grb, ormar s instrumentima koji sami sviraju, staru odjeću, puške. Bio mi je strašan „pult“ za mučenje i maska za svađalice.“

„Nisam znao da biljka mesožderka prvo zarobi, pa pusti kiselinu.“

„Divio sam se Draženu Petroviću zato što je trenirao sedam sati i još stigao učiti.“

Helga Mihaljević Jurić