Svjetski tjedan svemira

Autor: Biljana Šalić, 11. 10. 2016.

Svjetski tjedan svemira svake se godine diljem svijeta obilježava od 4. do 10. listopada jer to razdoblje obuhvaća godišnjicu lansiranja prvog umjetnog satelita (Sputnik 1) i godišnjicu prihvaćanja načela o miroljubivom istraživanju i korištenju svemira. World Space Week Asocijacija ima nacionalne koordinatore u više od 80 država širom svijeta.

Naša škola i grupa Malih astronoma pridružili su se obilježavanju Svjetskog tjedna svemira predavanjem na temu Put u svemirska prostranstva i uređivanjem panoa u hodniku škole.

Na predavanju su učenici saznali na koji se način istražuju svemirska prostranstava, planeti u našem Sunčevom sustavu, asteroidi i kometi kao i drugi zvjezdani sustavi, udaljeni stotinama svjetlosnih godina od Zemlje. Osim toga, crtanjem raznih svemirskih sondi i velikih teleskopa smještenih na površini Zemlje, ali i u svemiru, naučili su ponešto iz povijesti znanosti.

Naše aktivnosti uvrstili smo u kalendar događanja World Space Week-a (http://www.worldspaceweek.org/events/event-list/).

Vanja Vučinić