Radionica znakovnog jezika

Autor: Biljana Šalić, 12. 10. 2016.

Dana 6. listopada bili smo u Knjižnici Medveščak, na radionici znakovnog jezika. Radionicu su vodile socijalna radnica, komunikacijska prevoditeljica i gluhonijema osoba.

Dok nam je socijalna radnica pričala o građi unutarnjeg uha, ja sam samo pratila kako prevoditeljica sve prevodi na znakovni jezik.

Naučili smo kako komunicirati s gluhim osobama i kako se trebamo ponašati prema njima.

Osoba koja je gluhonijema od rođenja ispričala nam je svoju životnu priču. To me je jako dirnulo. Još smo naučili kako gluhe osobe mogu naučiti internacionalni znakovni jezik kojim se mogu sporazumijevati s gluhim osobama iz drugih zemalja.

Jako sam sretna što sam naučila više o gluhim osobama i što sad, napokon, znam abecedu znakovnog jezika.

Lea Miletić, 4. a razred

S gluhim osobama treba govoriti u osvijetljenoj prostoriji kako bi mogle dobro vidjeti što pokazujete. Najbolje je biti udaljen 1,5 m. Kada govorimo, trebamo biti u visini lica gluhe osobe, mirovati da nas razumije i govoriti književnim jezikom. Moramo govoriti istim tonom, umjerenom brzinom, kratkim rečenicama, te koristiti jednostavne i opće pojmove.