Posjet Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti

Autor: Biljana Šalić, 26. 10. 2016.

Učenici 6. a i 6. b razreda, sa svojim profesoricama Irenom Garaj-Pavlić i Lidijom Sykora-Nagy,  posjetili su 20. 10. 2016. g. Hrvatsku akademiju znanosti i umjetnosti i u njoj razgledali Bašćansku ploču te poslušali o njoj kratko predavanje.

Evo nekih dojmova učenika:

„Zgrada Akademije vrlo je otmjena.“ Lucija Šegon

„Bašćanska ploča veća je nego što sam je zamišljala.“  Elena Lončarić

„Na Bašćanskoj ploči vidi se da je tijekom stoljeća puno toga preživjela.“ Laura Vajs

Učenici su saznali kada je Akademija osnovana i da je jedan od njezinih osnivača i utemeljitelja bio đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer. Saznali su koliko je veliki doprinos razvoju obrazovanja mladih ljudi i razvoju kulture u Hrvatskoj imao ovaj veliki mecena. Razgledali su kip J. J. Strossmayera koji se nalazi iza Akademijine zgrade, a izradio ga je Ivan Meštrović. Nakon posjeta Akademiji, osladili su se krumpirićima i sendvičima posjetivši Mc Donald's s prof. Garaj-Pavlić.

Lidija Sykora-Nagy