Romantični svijet drvene drobilice za orahe

Autor: Biljana Šalić, 5. 12. 2016.

Umjesto sata razrednika provedenog u školskoj učionici, učenici 6.b i 8.a razreda posjetili su 1. prosinca 2016. godine izložbu Orašar – najljepša božićna bajka koja donosi priču o slavnoj povijesti popularnog baleta, počevši od njegove praizvedbe pa sve do današnjih dana.

Muzej za umjetnost i obrt u Zagrebu među prvima je postavio izložbu o baletnoj predstavi koja je nezaobilazna tema božićnog razdoblja, povezana s dječjim svijetom odrastanja, mašte i snova.

Postav izložbe temelji  se na posudbama kostima i nacrta za scenografiju iz prestižnih kulturnih ustanova.

Državni muzej za kazalište i glazbu iz Sankt Peterburga, Državni balet iz Berlina, Zaklada Teatro alla Scala iz Milana i Zavod za povijest hrvatske književnosti, kazališta i glazbe HAZU-a ovom su prigodom iz svojih riznica posudili dragocjene artefakte.

Izložba donosi i povijesni prikaz izvedaba baleta Orašar, koje su odreda ostvarene na sceni zagrebačkog Hrvatskog narodnog kazališta, na kojoj je 1923. godine Orašar prvi put izveden pod svojim izvornim ruskim nazivom Ščelkunščik.

Nakon razgleda izložbe učenici šestog razreda dobili su priliku postati mali kostimografi, izrađujući baletne kostime od papira i tkanina različitih boja.

Željko Šilović, prof. i Jasminka Piralić, prof.