Abacus radionice

Autor: Biljana Šalić, 16. 12. 2016.

Na abacus radionicama djeca uče računati na japanskoj računaljci za kreativno učenje matematike - abacusu sorobanu. Kada nauče osnove rada na računaljci, počinju raditi anzan - mentalnu matematiku vizualizirajući soroban. Takav način računanja potiče razvoj desne i lijeve polutke mozga. Djeca puno lakše svladavaju gradivo i to na zanimljiv, kreativan i zabavan način.

Tečajevi su namijenjeni djeci uzrasta od 6 do 12 godina, sastoje se od 8 stupnjeva, a svaki stupanj traje 16 tjedana. U našoj školi abacus radionice održavaju se dva puta tjedno, utorkom i četvrtkom od 16:00 - 16:45 sati.

Azijske zemlje već dugi niz godina imaju najbolje matematičke rezultate u svijetu. Razlog tomu je izvođenje matematičkih radnja pomoću računaljke – abacusa, svakodnevnim treniranjem na računaljci, vizualiziranje iste i anzanom (slijepim računanjem).

Rad na abacusu potiče naviku pažljivog oduzimanja pri pažljivom promatranju, razvoj odlične memorije i prizivanja podataka, s maksimalnom učinkovitošću, uz minimalan napor, naviku korištenja višestrukih sposobnosti istovremeno, s maksimalnom učinkovitošću, uz minimalan napor.  Abacus pobjeđuje kalkulator 4:1!