Tko je to izumio

Autor: Biljana Šalić, 10. 2. 2017.

U petak 10. veljače učenici četvrtih, petih i šestih razreda posjetili su kazalište Mala scena i pogledali predstavu „Tko je to izumio“ kroz koju su na zabavan način saznali mnogo toga o hrvatskim izumima bez kojih svijet danas ne bi bio ovakav kakav jest. Cepelin, termofor, daktiloskopija, brzinomjer, penkala i padobran samo su neki od njih.

Predstava je nastala u suradnji s Tehničkim muzejom i uz poticaj Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i sport grada Zagreba.

Kroz ovu zanimljivu priču vodili su nas Ruđer i Slavoljuba koji uče za ispit u školi. Ruđer pokušava zainteresirati Slavoljubu za hrvatske izume, ali nju više zanimaju super junaci i borilačke vještine. No tko bi rekao da je gradiva tako mnogo! Cepelin se trebao zvati švarcoplan po Davidu Schwarzu koji ga je projektirao. Zahvaljujući Ivanu Vučetiću, prvi je put u povijesti uz pomoć otiska prsta riješeno ubojstvo. Leonardo DaVinci je padobran samo crtao, a Faust Vrančić ga je izradio i njime skočio s tornja u Veneciji. Slavoljub Penkala nije zaslužan samo za mehaničku olovku nego i za cijeli niz drugih izuma. Velocimetar Josipa Belušića bio je preteča brzinomjera koji se danas nalazi u svim vozilima. Prva tvornica torpeda u svijetu nalazila se u Rijeci. Učenici će zasigurno pamtiti ovu predstavu koja im se jako svidjela.

Vanja Vučinić