Žive slike

Autor: Biljana Šalić, 17. 3. 2017.

Događanje pod nazivom Žive slike u Muzeju grada Zagreba zaživjelo je prvi put 2000. godine. To je ujedno bio prvi izazov uvođenja muzeološke interpretacije i prezentacije metodom žive povijesti (living history) u našim muzejima.

Ideja je potekla od arhitekta Željka Kovačića, autora oblikovanja stalnog postava MGZ-a. Prve godine Žive slike održane su kao dio programa velikog projekta Karneval u Zagrebu (koautor Željko Kovačić) kojim se željelo obnoviti tradiciju javnog zabavljanja i slavljenja fašnika u Zagrebu. Cilj projekta bio je oživjeti staru gradsku jezgru svakodnevnim događanjima na ulicama i trgovima, a potom animiranu publiku dovesti u Muzej.

U ovogodišnjem programu Živih slika sudjelovale su i učenice naše škole Maša Krapljanov i Ema Tomljanović iz 2.a razreda i Lea Odak, učenica 3.b razreda. Maša  i Lea predstavile su kćeri kraljice Elizabete, a Ema klizačicu toga doba.

Povijesni likovi posjetiteljima su se predstavili u prvom licu, tumačeći osobnu povijest i povijest grada u vremenu u kojem su živjeli.

U stalnom postavu Muzeja s posjetiteljima razgovaraju i povijesna događanja tumače kralj Bela IV., prvi zagrebački biskup Duh, Crna kraljica Barbara Celjska, gradski sudac Adam Balogh, zvonoljevač Henrik Degen, barunica Ana Marija Rauch, trgovac Naum Mallin, gradonačelnik Većeslav Holjevac, fotografkinja Antonija Kulčar, izumitelj Slavoljub Penkala, zlatar Slavoljub Bulvan, vlasnica gostionice Katarina Matejna, subreta u kabareu Micika Žličar i brojni drugi. Marina Perica Krapljanov, kustosica muzeja i  Mašina mama  predstavila je opernu divu Milku Trninu.

Njihove su priče došli poslušati njihovi prijatelji iz razreda s  roditeljima i  učiteljicom.

Helga Mihaljević Jurić