Dan šarenih čarapa

Autor: Biljana Šalić, 21. 3. 2017.

Različiti, ali isti

Svatko od nas

svoju boju nosi,

u očima,

različitoj kosi.

Ali jedna je boja

za sve ista,

ljubav, osmijeh,

što iznutra blista!

I naša se škola pridružila obilježavanju Svjetskog dana osoba sa sindromom Down koji se obilježava 21. ožujka. Učenici su danas u velikom broju došli u školu u različitim čarapama i time pokazali da suosjećaju s djecom i roditeljima koji se svakodnevno moraju nositi s ovom bolešću.

Simbol Dana sindroma Down su šarene čarape jer ih osobe s Down sindromom ne mogu upariti. Nošenjem šarenih čarapa pokazuje se podrška borbi osoba s Down sindromom kako bi se što bolje integrirali u naše društvo.

Prosječno se jedno od 650 novorođene djece rađa s Downovim sindromom. Taj poremećaj sprječava normalan tjelesni i mentalni razvoj djeteta. Down sindrom smatra se jednim od najčešćih genetskih odstupanja pri kojem postoji višak jednog ili dijela jednog kromosoma što uzrokuje različite probleme u psihofizičkom razvoju djeteta.

Znanstveno je, također, dokazano da postoji više od pedeset karakterističnih obilježja Down sindroma. Njihov intenzitet razlikuje se od osobe do osobe.

Bez obzira na to koliki je postotak oboljenja ili poremećaja prisutan, ova djeca i mladi trebaju posebnu pažnju, tijekom odrastanja različite medicinske i rehabilitacijske postupke te posebne metode učenja. Ovaj poremećaj vrlo je kompleksan te zahtijeva veliku angažiranost cijele obitelji oboljelog djeteta.

Većim razumijevanjem i poboljšanjem njihovog položaja u društvu možemo poboljšati kvalitetu života osoba sa sindromom Down.