Terenska nastava - Veliki Grđevac i Sirač

Autor: Biljana Šalić, 11. 4. 2017.

Dana 6. travnja 2017. učenici trećih i četvrtih razreda naše škole išli su na terensku nastavu u Veliki Grđevac i Sirač.

Veliki Grđevac mjesto je u kojem je učiteljevao poznati književnik Mato Lovrak. Tu smo najprije posjetili  Osnovnu školu Mate Lovraka. Cijela škola održava uspomenu na poznatog pisca, a naročito je to vidljivo na samom pročelju škole gdje je naslikan prizor iz romana Vlak u snijegu. U školi je i spomen soba koja čuva zanimljive detalje i dokumente iz Lovrakova života. Saznali smo da nije bio odlikaš, a peticu nije imao niti iz likovne kulture, iako je bio odličan ilustrator. Vidjeli smo prvo izdanje njegovog prvog romana Slatki potok, gdje je Lovrak , kao pravi učitelj, vrijedno podcrtao svaku pravopisnu pogrešku. Zanimljiva nam je bila opaska koju je Mato Lovrak upisao u svoj dnevnik odmah nakon zapošljavanja u školi – primijetio je kako ga grupica djece nije niti pozdravila, pa zaključuje kako će ovdje biti posla za njega.

Nakon obilaska spomen- sobe, turističkim vlakićem krenuli smo prema šumi i Poučnoj stazi Mate Lovraka. Srećom, bilo je toplo i sunčano, tako da smo uživali u vožnji seoskom cestom. U lijepo uređenom kraju nalazi se drveni mlin na rijeci Grđevici, prava kompozicija vlaka i puno mjesta za odmor u hladovini hrastove šume. Nas je najviše oduševio vlak u koji smo pojurili i, na trenutak, se zamislili u ulozi Ljubana, Drage i Pere iz romana Vlak u snijegu. U mlinu smo saznali puno o nekadašnjem načinu života. Vidjeli smo stari namještaj i stare kućanske aparate, kao što je naprava za glačanje koja je, ustvari, veliki valjak na koji se stavi drvena daska, a na dasku se popeo jedan „četvrtaš“ i pokazao nam kako se nekad glačalo.

U Siraču smo posjetili pogon za proizvodnju drvenih suvenira Suvenir Arbor. Ovdje rade i osobe s invaliditetom, što smo povezali sa školskim projektom Otvorimo se za druge i drukčije. Ljubazni domaćini proveli su nas kroz pogon i prodavaonicu u kojoj se prodaju njihovi proizvodi. Oduševili su nas lijepi suveniri, drvene igračke i namještaj. Nakon obilaska pogona, počastili su nas u svom restoranu.

Ljerka Bogović Šaš