STEM REVOLUCIJA U ŠKOLAMA

Autor: Biljana Šalić, 26. 4. 2017.

Naša škola primila je donaciju od 20 kompleta micro: bitova na natječaju IRIMO-ovog projekta Croatian Makers.

Micro:bit je mini računalo ili kako ga još neki zovu, mikro-kontroler, a sastoji se od 25 LED dioda koje služe kao izlazne grafičke jedinice te od dviju tipki koje služe kao ulazne jedinice. Osim ovih tipki, micro:bit osjeća okolinu pomoću nekoliko senzora, a osnovna svrha micro:bita je razvoj vještina vezanih uz programiranje i kreiranje igara. Učenici 6. i 7. razreda upoznat će se s nekim osnovnim blokovima naredbi u Microsoftovom block- editoru te naučiti kako ih koristiti prilikom osmišljavanja vlastitih programa.

Tako su neki učenici od svog micro:bita na prvom satu napravili termometar, dok su neki napravili igricu pomoću koje su saznali u koji dom pripadaju u Hogwartsu. Osnovna ideja radionica je da učenici samostalno istražuju sve mogućnosti uređaja uz povremene instrukcije i objašnjenja učitelja. Na taj će način najbolje razvijati vlastitu kreativnost.

BBC micro:bit mogu se kupiti lokalno u Njemačkoj, Francuskoj, Italiji, Švedskoj, Nizozemskoj i Finskoj. Osim toga micro:bit je sada dostupan u trideset i dvije zemlje, s lokalnim zastupnicima u jedanaest. Potpuni popis distributera, uključujući i one u tim novim zemljama, nalazi se na microbit.org-ovoj stranici distributera: http://microbit.org/resellers/

Vanja Vučinić