Terenska nastava - Nacionalni park Sjeverni Velebit, Kuterevo i dolina rijeke Gacke

Autor: Biljana Šalić, 8. 6. 2017.

Dana 19. i 20.svibnja 2017. učenici sedmih razreda naše škole sa svojim  profesoricama Biserkom Bjelotomić, Mirjanom Parać i Anicom Banović bili su na terenskoj nastavi u Lici.

Prvi dan terenske nastave odvijao se na području NP Sjeverni Velebit. Nakon što smo stigli u mjesto Krasno u upravu NP, pogledali smo prezentaciju o Nacionalnom parku Sjeverni Velebit, a zatim smo se zaputili u obilazak u pratnji službenih vodiča. Posjetili smo Velebitski botanički vrt, smješten u Modrić dolcu na 1480 m nadmorske visine, koji je osnovan davne 1967. godine. U Velebitskom botaničkom vrtu raste oko 500 biljnih vrsta. Najpoznatiji endemi među njima su  hrvatska sibireja i simbol Velebitskog botaničkog vrta, velebitska degenija.

Nakon obilaska Botaničkog vrta zaputili smo se prema Zavižanu, gdje se nalazi najviša meteorološka postaja i planinarski dom. Tu smo uz stručno vodstvo imali Malu zelenu radionicu na kojoj su učenici puno doznali o meteorološkim pojavama, bogatstvu biljnog i životinjskog svijeta Velebita te geološko-speleološkim specifičnostima nacionalnog parka. Slijedio je naporan zadatak - uspon na vrh Vučjak, na oko 1594 m nadmorske visine.  Na vrhu smo bili nagrađeni predivnim pogledom na kvarnerske otoke i Liku. Nakon ručka i kraćeg predaha posjetili smo svetište Majke Božje u Krasnom.

Drugi dan posjetili smo utočište za medvjede u Kuterevu, gdje volonteri vode brigu o malim medvjedima koji su ostali bez majke. Majke medvjedice nerijetko stradaju od krivolovaca ili na prometnicama, a mali medvjedići nisu sposobni opstati sami u prirodi. U utočištu je trenutačno  udomljeno i 6 odraslih medvjeda. Nakon kontakta s ljudima medvjedi se u pravilu ne mogu više vratiti u prirodu. Zatim smo posjetili siranu Runolist u Otočcu, obišli pogone za proizvodnju sira i naučili  kako se proizvodi sir koji smo i degustirali. Nakon sirane uputili smo se prema dolini rijeke Gacke na Majerovo vrilo i u starom mlinu doznali kako se nekad mljelo žito.

Evo i nekih dojmova učenika:

Putovanje je bilo jako lijepo. Dobro mi je došlo malo se maknuti od gradske gužve, stresa i smoga i uživati u ljepotama Like. Puno sam togo naučila, te će mi biti puno interesantnije i lakše učiti novo gradivo o biljnom svijetu. Najviše me se dojmio, odnosno iznenadio podatak koliko Hrvatska, pa i sam Velebit, ima endemičnih vrsta biljaka, kao i zaštićenih i ugroženih životinjskih vrsta. Jako mi se svidjelo to što ljudi iz tako dalekih zemalja dolaze u Kuterevo volontirati i pomagati u zbrinjavanju ozlijeđenih i napuštenih medvjeda.

Lara Vasilevski, 7.b

U ova dva dana terenske nastave uživao sam u prekrasnoj prirodi ličkog kraja i čistom zraku. U Kuterevu smo posjetili utočište za medvjede. Nikada prije nisam prišao medvjedu tako blizu.

David Zubović, 7.b

Na terenskoj nastavi mi je bilo jako dobro. Zabavljali smo se i dosta toga naučili. Najljepši mi je bilo pogled s Velebita na otoke.

Niko Vranešević, 7.a

Mislim da je terenska nastava na Sjeverni Velebit bila jedno zanimljivo iskustvo. Mnogo smo naučili i posjetili mnoga mjesta. Dobro smo se zabavljali i voljela bih ponoviti to putovanje

Ema Sarta,7.a