UČENICI 3.A RAZREDA OŠ K.Š. GJALSKOGA IZ ZAGREBA SUDIONICI AKCIJE MJESEC MUZEJA 2018.

Autor: Mario Keča, 8. 6. 2018.

Već treću godinu za redom učenici 3.a razreda uključili su se u muzejsku akciju Mjesec muzeja.

Hrvatsko muzejsko društvo od 1998.g. godine aktivno se uključuje u obilježavanje Međunarodnog dana muzeja, 18. svibnja, organizacijom edukativne akcije za mlade posjetitelje muzeja. Voditelj edukativne akcije je Sekcija za muzejsku pedagogiju i kulturnu akciju HMD-a. Godinama se ova akcija održava u trajanju od mjesec dana, a sama završnica se održava 18. svibnja. Svaki od uključenih muzeja kreira i realizira svoj program na zadanu temu, a tema se u pravilu poklapa sa zajedničkom temom koju predlaže ICOM.Ove je godine zadana tema bila LAĐE.

Kroz izvanučioničku nastavu kroz koju su povezali sate likovne kulture, sat razrednika, dodatnu nastavu iz prirode i društva i izvannastavnu eko-turističku grupu učenici su obišli Povijesni muzej, Prirodoslovni muzej, Hrvatski muzej naivne umjetnosti, Galeriju Klovićevi dvori, Galeriju Joze Kljakovića, Meštrovićevu galeriju i paviljon, Muzej Iluzija i Muzej Grada Zagreba.

U povijesnom muzeju sudjelovali su u zanimljivoj radionici „Potraga za predmetima iz prošlosti“, a u Galeriji Klovićevi dvori uz stručno vodstvo pogledali izložbu „Katarina Velika“.

Upoznavanje sa sadržajima svih muzeja i galerija ponovili su i povezali obrađene sadržaje o prošlosti Zagreba, upoznali kulturno povijesne znamenitosti i umjetnička djela poznatih hrvatskih  umjetnika – Meštrovića, Kljakovića, Lackovića Croate, Generalića, Rabuzina, Večenaja i drugih.

Smatram ovo vrijednim načinom proširivanja nastavnih sadržaja koji, osim bogaćenja znanja oblikuje i buduće posjetitelje kulturnih ustanova.

Helga Mihaljević Jurić