"BAŠ PENKALA!"

Autor: Kristina Ivošević, 22. 11. 2018.

Povodom Mjeseca hrvatske knjige i ovogodišnjom temom „Baš baština“ u knjižnicama diljem Hrvatske se organiziraju predavanja i radionice posvećene upravo kulturnoj baštini i nacionalnom identitetu.

U Dječjoj knjižnici "M2" je održano predavanje „Baš Penkala!“  u organizaciji Tehničkog muzeja 19. listopada 2018.  Učenici 7. b razreda u pratnji prof. Štefanca su posjetili knjižnicu i na edukativnom programu su saznali biografske podatke slavnog izumitelja, ali i podatke o mnoštvu njegovih izuma, kao što su mehanička olovka – penkala (1906.) te konstrukcija i izrada prvog aviona u Hrvatskoj (1910.).

Slavoljub Penkala je imao preko 80 izuma, a neki od njih su: termos-boca, termofor, rotacijska četkica za pranje zubi, ebonit (masa od koje su se pravile gramofonske ploče), kočnice za vagone, deterdžent za pranje rublja i džepna baterijska lampa.

Njegova tvornica olovaka „Penkala“ u Praškoj ulici je izvozila proizvode u više od 70 zemalja svijeta, što je bio veliki uspjeh. Zato se i danas u mnogim jezicima koristi izraz penkala, za pisaljku te vrste.

Kristina Ivošević

Koliko znate o hrvatskoj kulturi i baštini?

Sudjelujte u kvizu i saznajte!