„Pili smo rijeku Gacku i umivali se njome“

Autor: Kristina Ivošević, 22. 11. 2018.

„Medvjed Zdravi Gor se kupao, a kapljice su letjele na sve strane i sjale na suncu. Druga su se dva medvjeda uspoređivala koji će biti glavni.“

„Tesla je bogat, ali ne novcem nego mozgom.“

„ Ono što me stvarno fasciniralo je transformator. Sve pohvale Nikoli Tesli! I ja bih volio biti kao on.“

Ovo su samo neki od dojmova učenika trećih razreda nakon  povratka s terenske nastave (Kuterevo-Gacka-Smiljan). Prva destinacija bilo je mjesto Kuterevo u kojemu se nalazi utočište za mlade medvjede. Stručno osoblje upoznalo je učenike s načinom života medvjeda u zatočeništvu i na slobodi. Put se nastavio kroz Otočac, uz lokalnog vodiča, prema dolini rijeke Gacke do Majerovog vrila gdje su učenici upoznali način rada mlinica i dobivanja brašna. Uslijedio je završni dio puta, posjet Memorijalnom centru Nikole Tesle u selu Smiljan. U pratnji stručne osobe razgledali su rodnu kuću najvećeg hrvatskog izumitelja i dio eksponata vezanih uz njegove izume. Slobodno vrijeme učenici su imali na uređenom prostoru do povratka. Vratili su se umorni i prepuni dojmova, a sljedeće jutro odmah su zabilježili svoja zapažanja s ovog lijepog i korisnog izleta.

Helga Mihaljević Jurić, Mirela Pinek, Irena Vitaljić