Tjedan svemira učenici 4.a razreda OŠ.K.Š. Gjalskoga obilježili u Zvjezdarnici grada Zagreba

Autor: Mario Keča, 12. 12. 2018.

Tjedan svemira učenici 4.a razreda obilježili su posjetivši Zvjezdarnicu Zagreb smještenu u Popovom tornju na vrhu Opatičke ulice, sačuvanom obrambenom objektu izgrađenom u 13.stoljeću. Bila je u vlasništvu Kaptola, ali izgrađena na području Gradeca. Zadaća mu je bila štititi sjeverna ili Opatička vrata. Uklopljen je u četiri kulturno-povijesna važna objekta: Popov toranj s dijelovima gradskih zidina, samostan klarisa, Zakmardijeva žitnica i zgrada pučke škole koju su na početku držale klarise.

Kasnije škola nastavlja s radom pod imenom OŠ „A.Šenoa“ iz koje su, zbog nedostatka prostora, učenici preselili u novoizgrađenu školu u na Mlinarskoj cesti koja je njihova današnja škola. Sve su ovo učenici naučili proučavajući povijest okoliša škole.

U Zvjezdarnici je učenicima astrofizičar dr. sc. Darije Maričić ispričao zanimljivu priču o Suncu. Poslije predavanja, popeli su se do kupole na vrhu zvjezdarnice s koje su na velikom teleskopu promatrali Sunce. S terase su promatrali grad, određivali strane svijeta i prepoznavali objekte.

Bila je ovo još jedna  uspješna terenska nastava koja je obogatila učenike novim znanjima.

Helga Mihaljević Jurić