Druženje roditelja i učenika OŠ K. Š. Gjalskoga s Tomislavom Mužekom i Krešimirom Dolenčićem na operi Čarobna frula

Autor: Mario Keča, 12. 12. 2018.

U Hrvatskom narodom kazalištu učenici i roditelji četvrtog razreda gledali su generalni pokus opere „Čarobna frula" W. A. Mozarta. U predvorju kazališta dočekao ih je Tomislav Mužek, hrvatski tenor internacionalne karijere i brižni otac dječaka Petra s kojim su učenici zajedno proučavali Mozartov život i sadržaj opere Čarobna frula kako bi ju što bolje razumjeli.

Prije predstave ukazala im se prilika razgovarati s redateljem Krešimirom Dolenčićem koji im je proširio znanje o sadržaju opere, dodatno ih zainteresirao i istaknuo „da postoje mudrost, ljepota i dobrota, da postoji plemenitost i poniznost u čovjeku koje moraju biti iznad svake vlasti i svakog interesa“.

Samu operu gledali su s velikim interesom i strpljenjem, a posebno izvedbu Tamina kojeg je pjevao Tomislav Mužek. Svi su bili ponosni kad im se u pauzi pridružio noseći u ruci čarobnu frulu koja u operi ima magične moći te se svi za nju bore, a u prenesenom značenju to je glazba koja nas prati kroz cijeli život.

Poznati operni pjevač Tomislav Mužek djetinjstvo je proveo u Ludbregu, a nakon završene glazbene škole u Varaždinu nastavio se školovati u Beču na Sveučilištu za glazbu i dramsku umjetnost gdje je diplomirao solo pjevanje.

Osim što je između ostalog bio angažiran u Bečkoj državnoj operi, Hrvatskom narodnom kazalištu u Splitu i Sempeoperi u Dresdenu, nastupao je i na najvećim svjetskim pozornicama kao što su milanska Scala, Bavarska državna opera u Munchenu, Opéra Bastille u Parizu i Teatro Carlo Felice u Genovi. Od 2016. prvak je opere HNK Zagreb.

Učenici su bili puni dojmova nakon odgledane opere. Oduševili su ih glasovi pjevača i cijela scena toliko bliska njihovom svijetu bajki. Oduševio ih ulazak pjevača u publiku i sav svečani ambijent kazališta.

Ovaj je dragocjeni doživljaj na velika vrata unio svijet glazbe u njihove živote.

Što su učenci saznali, kako im je bilo i kako je izgledala generalna proba opere „Čarobna frula" W. A. Mozarta u novoj produkciji K. Dolenčića možete pogledati u emisiji Svijet Klasike: https://hrti.hrt.hr/videostore/moviedetails?referenceId=383042748&refer=search%7Cindex&customCatalogueReferenceId=search&player=True

Helga Mihaljević Jurić

Priloženi dokumenti: