> KNJIŽNICA

BLAGO POTONULOG BRODA IZ 16. STOLJEĆA

Autor: Kristina Jakoubek, 12. 5. 2023.

U srijedu, 10. svibnja, u goste nam je iz Hrvatskog povijesnog muzeja stigla viša kustosica pedagoginja Jelena Roboz. U suradnji s knjižničarkom i učiteljicama trećih razreda, viša kustosica pedagoginja održala je radionicu 'Blago potonulog broda iz 16. stoljeća' u čijem je središtu brod Gagliana Grossa koji je potonuo kod otoka Gnalića davne 1583. godine.

Učenici su najprije imali mogućnost vidjeti interaktivnu prezentaciju na temu svakodnevnih predmeta 16. stoljeća koji su pronađeni na potonulom brodu.

Nakon zanimljive i poučne prezentacije, učenici su preuzeli ulogu istraživača i podvodnih arheologa te tragali za predmetima s 'morskog dna', a zatim ih pokušali sastaviti. Učenici su kroz kreativni zadatak učili o tome što podvodni arheolozi rade te koji su procesi pri pronalaženju, restauriranju i očuvanju vrijednih predmeta.

Na samom kraju, učenici su izrađivali igračku iz toga vremena.

Ovim putem još jednom zahvaljujemo gđi Roboz i Hrvatskom povijesnom muzeju na suradnji. Radujemo se novim susretima.

Video prikaz radionice dostupan je na poveznici