> KNJIŽNICA

ZNANSTVENE ČAROLIJE

Autor: Kristina Jakoubek, 7. 11. 2023.

U petak je, 3. studenog, u suradnji knjižničarke i Studentske sekcije Hrvatskog kemijskog društva Znanstvene čarolije u 2.b razredu održana radionica „Tko bi gori, sad je doli“. Radionice su održali studenti s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, a iza ovog zagonetnog naslova radionice krije se tema gustoća.

Učenici su na početku radionice saznali što rade kemičari, gdje izvode pokuse te kako se pravilno zaštititi pri izvođenju pokusa u laboratorijima.

Nakon kratkog uvoda, učenici su imali priliku odraditi tri pokusa – „Crtanje po mlijeku“, „Lava lampa“ i „Duga u čaši“.

Nakon svakog pokusa učenici su donosili zaključke te objašnjavali uočene pojave.

"Crtanje po mlijeku" nam je otkrilo da masnoća „bježi“ od detrdženta, "Duga u čaši" da je voda gušća od ulja, a na kraju, možemo i reći najatraktivniji pokus učenicima bio je "Lava lampa" u kojem su, uz pomoć sode bikarbone, vode i octa stvorili "vulkan".

Ovom prilikom zahvaljujemo Studentskoj sekciji Znanstvene čarolije na posjetu te se veselimo novim susretima.

Kratki videoprikaz radionice dostupan je na poveznici https://drive.google.com/file/d/1eDHpQ_7K0mHrrno9Oigas63jHVZpPYOm/view?usp=drive_link