> KNJIŽNICA

PASTELE U ŠTRAJKU ILI DAN KADA SU PASTELE ODUSTALE OD BOJANJA

Autor: Kristina Jakoubek, 11. 12. 2023.

U Mjesecu hrvatske knjige naši su učenici šestih i sedmih razreda prevodili slikovnice koje smo u posljednja dva tjedna napokon imali priliku čitati našim učenicima prvih, drugih  trećih razreda.

Učenicima nižih razreda su učenici šestih razreda čitali slikovnicu 'The Day the Crayons quit', odnosno svoj prijevod 'Dan kada su pastele odustale od bojanja'. Nakon čitanja priče, održana je kratka kreativna radionica na kojoj su učenici otkrivali čarobni svijet pastela pomoću grataž tehnike, pisali pismo svojoj najdražoj boji te izrađivali straničnike u obliku pastela.

Učenici koji su slušali slikovnicu, ali i naši učenici-učitelji koji su slikovnicu predstavljali bili su vrlo zadovoljni i ponosni na sebe. Valja naglasiti kako je knjižničarka bila samo moderatorica radionice, dok su glavnu ulogu imali sami učenici izlagači koji su odlično čitali, a zatim samouvjereno i strpljivo vodili učenike kroz aktivnosti.

Ovom prilikom velike pohvale svim učenicima koji su preveli slikovnice, čitali ih jednako dobro i na engleskom i na hrvatskom jeziku, a zatim i vodili učenike nižih razreda kroz osmišljene aktivnosti.

Ovakav način rada kojim se potiče međurazredna suradnja i međusobno mentorstvo učenika pokazalo se kao veoma uspješna i učenicima zanimljiva metoda.