> KNJIŽNICA

TAJNI LEKSIKON

Autor: Kristina Jakoubek, 17. 1. 2024.

U ponedjeljak su, 15. siječnja, učenici šestih razreda posjetili školsku knjižnicu i sudjelovali na radionici obrade lektire 'Tajni leksikon' Želimira Hercigonje.

U knjižnici je učenike dočekao leksikon Anamarije Kirchmayer koji je bio zaključan lokotom. Kako bi ga mogli krenuti ispunjavati, učenici su matematičkom mozgalicom (povezanom s knjigom) morali pronaći lozinku, odnosno pronaći ključ za otključavanje leksikona.

Kada su otključali leksikone, učenici su imali niz pitanja na koja su morali odgovoriti. Neka su pitanja bila šifrirana pa su učenici tako morali odgonetnuti pitanje koje je postavljeno na 'papagajskom jeziku', pronaći pitanja na skrivenim mjestima u knjižnici, složiti puzzle kako bi otkrili pitanje, a na kraju, ono što se učenicima posebno svidjelo je bilo pitanje koje su morali razriješiti pomoću starog mobitela. Učenici su dobili kod, npr. 55255666, te su, upisujući brojeve u poruku starog mobitela otkrili da brojevi tvore riječ 'kako'. Nakon što su odgonetnuli svako pitanje, učenici su morali ispuniti leksikon u kojem su se nalazila pitanja o knjizi, ali i pitanja o samim učenicima.

Učenici su ovakvu obradu lektire opisali kao zabavnu, zanimljivu i drugačiju, a osobito im se svidjelo što su radili u skupinama i odgonetavali različite zagonetke i mozgalice.

Kako je izgledala ova obrada lektire moguće je vidjeti na poveznici https://drive.google.com/file/d/14pUCHlDEJb2VyJylB64DMx3s0C5x4B0x/view?usp=sharing.