> KNJIŽNICA

(Tje)Dan sigurnijeg interneta

Autor: Kristina Jakoubek, 13. 2. 2024.

(Tje)Dan sigurnijeg interneta

Svake se godine drugog dana drugog tjedna drugog mjeseca obilježava Dan sigurnijeg interneta. Ove godine smo, u okviru Tik-tAk projekta Danu sigurnijeg interneta posvetili malo više vremena i pozornosti te ga obilježili na nekoliko načina tijekom cijelog tjedna.

S obzirom da je tematika ove godine posvećena igranju video i online igara, ispred knjižnice je stavljen interaktivni pano (napravljen u suradnji s učenicima) s 'borbom' dvije vrlo popularne igrice – Fifa i Fortnite. Fifa u svom polju sadrži popis pozitivnih strana igranja igrica kao što su razvoj strateškog razmišljanja, razvoj motorike i kognitivnih sposobnosti, brže uočavanje objekata u prostoru, zabava, itd., dok Fortnite na svojoj mapi sadrži negativne strane igranja videoigara kao što su stvaranje ovisnosti, zanemarivanje ostalih obveza zbog igranja videoigara, razvoj agresivnog ponašanja, vrijeđanje, razgovor s nepoznatim osobama… Pano je popraćen natpisom 'Na tebi je kako ćeš odigrati' i sloganom 'Gejmaj sigurno, gejmaj odgovorno'.

Nadalje, u utorak, 6. veljače, na sam Dan sigurnijeg interneta pedagoginja je posjetila učenike petih razreda te im ukratko predstavila Dan sigurnijeg interneta i podijelila 'Vodiče za siguran Internet i nepromišljene surfere' HAKOM-a. Taj isti dan održavao se online kviz o sigurnosti na internetu koji organizira Centar za sigurniji Internet, a naši su učenici imali priliku riješiti kviz na računalima u knjižnici uz nadzor knjižničarke.

Na samom kraju, u knjižnici su se kroz tjedan provodile radionice u obliku 'LibKviza' za učenike četvrtih, petih i šestih razreda, a nakon kviza učenici su imali priliku vidjeti kako je to 'naći se u igrici'. Neki su učenici postali živi pijuni, neki živi džojstici, a neki živi odgovori do kojih džojstik treba dovesti svog pijuna.

Valja naglasiti kako su učenici pokazali zavidno znanje u prepoznavanju pozitivnih i negativnih strana online igrica, a pritom se i dobro zabavili.

Kako je izgledao (Tje)Dan sigurnijeg interneta možete pogledati na poveznici https://drive.google.com/file/d/1HQ3F6HJhV2lbZRjTZYyDR3_pDL8fhjt2/view?usp=sharing